Koszyk

Umowa o dzieło dla brukarza – o czym trzeba pamiętać?

Obecna sytuacja na rynku brukarskim można opisać jednym zdaniem – Dużo pracy mało ludzi – w sezonie jest więcej pracy niż można przerobić, dlatego warto pomyśleć o zatrudnieniu dodatkowych rąk do pracy.

W takim przypadku, dobrym rozwiązaniem może być zatrudnienie brukarza na umowę o dzieło. Jak napisać taki dokument? O czym warto pamiętać?

Zawód brukarz – krótki opis.

Umiejętności to podstawa – nie ma konkretnego wykształcenia dającego zawód brukarza nie ma również kursów brukarskich. Atutem mogą być absolwenci szkół budowlanych, posiadają oni wiedzę o konkretnych materiałach, technikach budowlanych pomagających w tym zawodzie. Z punktu widzenia prawa nie jest wymagane konkretne wykształcenie ani kwalifikacje na brukarza. Jedynym dokumentem który należy posiadać jest świadectwo ukończenia kursu BHP oraz ewentualnie badania lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w zawodzie.

Podstawowymi cechami na jakie zwracamy uwagę to umiejętność pracy w zespole (praca wykonywana w brygadach), musi być szybki, dokładny, mieć podstawowy zmysł estetyczny. Zwłaszcza jeśli zatrudniany jest do układania kostki w sposób tworzący wzorzystą nawierzchnię, w miejscu istotnym z punktu widzenia architektonicznego.

Jak powinna wyglądać umowa o dzieło?

Umowa o dzieło jest najlepszym rozwiązaniem jeśli oczekujemy od pracownika zakończenia zadania z konkretnym rezultatem. Co to oznacza dla brukarza, oznacza to że zawieramy umowę na konkretną pracę np ułożenie podjazdu do klienta, wykonanie niwelacji terenu lub wykonanie podbudowy wraz z ułożeniem kostki na osiedlu.  Umowa o dzieło jest wygodna dla brukarza, który ma stałe zatrudnienie w innym miejscu i potrzebuje dodatkowego zajęcia. Dla pracodawcy natomiast wiąże się z niższymi kosztami, gdyż od takiej umowy nie odprowadza się składek ZUS.

Umowa o dzieło dla brukarza – o czym trzeba pamiętać?

Podstawa to klauzulą, którą należy zawrzeć w umowie o dzieło, w której określamy rezultatu pracy, należy określić dokładnie wymagany zakres. W przypadku brukarza najlepiej napisać jakiego rodzaju konstrukcję oraz z jakiego materiału ma wykonać pracownik. Taki zapis trzeba też uzupełnić o wymiar dzieła podany w metrach kwadratowych. A więc np. „ułożenie podjazdu z kostki brukowej na podbudowie z tłucznia o grubości 40cm oraz wyrównawczej warstwie grysu przy posesji klienta na powierzchni 250 metrów kwadratowych”. Zastanówmy się również czy chcemy aby praca została powierzona osobie trzeciej i zawarciu odpowiedniej klauzuli w umowie. Jeśli taka możliwość jest dopuszczalna, to trzeba ją uzupełnić klauzulą dotyczącą odpowiedzialności wykonawcy za prawidłowe wykonanie zlecenia. W umowie o dzieło z brukarzem konieczne są też zapisy o konsekwencjach wadliwego wykonania przedmiotu umowy.

Szybkie wzory umów dostępne w internecie.

W internecie dostępnych jest wiele wzorów umów, nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego. Mamy takie strony jak Umownie.pl gdzie w łatwy sposób możemy wykonać, edytować i pobrać umowę. Możesz też tworzyć załączniki do umów, rachunki czy wypowiedzenia. W dodatku wszelkie kwoty np. składki ZUS czy stawki netto i brutto, wyliczone zostaną automatycznie. Tobie pozostanie zapisanie umowy w postaci pliku PDF i przesłanie jej e-mailem lub wydrukowanie.

Aby otrzymywać od nas za darmo informacje z branży dodaj swój email do newslettera [mc4wp_form id=”4943″]

[divider height=”30″ style=”default” line=”default” themecolor=”1″]

Jesteś brukarzem szukasz dostawcy materiałów, chcesz sprawdzić nasze ceny ? Zapraszamy do kontaktu.

[vfb id=2]