Koszyk
Jak przygotować się do prac brukarskich? 1

Jak przygotować się do prac brukarskich?

Nie wystarczy wybrać fajną kostkę i już zakończyć przygotowania do wykonania bruku. Najtrudniejsze to wybór dobrego wykonawcy i przygotowanie dobrego projektu, jeśli spełnione będą te warunki to już prawie sukces.
Wybór obecnie sprzedawanych kostek jest dość duży, już kostki szare typu behaton, nostalit w kolorze szarym lub czerwonym. Obecnie możemy przebierać w kształtach, kolorach lub w sposobie wykończenia nawierzchni (gładkie, płukane, fakturowane), sposobie zakończenia krawędzi (fazowane, z dystansem, bez fazowe, z mikro fazą, obijane). Współcześnie produkowane kostki brukowe przypominają kamień naturalny, starobruki, czy nawet drewniane deski.

Odpowiedni producent kostki ma duże znaczenie, wybieramy producentów znanych i sprawdzonych. Gwarantuje nam to dobrą jakość kostek powstałych w procesie wibroprasowania w maszynie, która miesza, zagęszcza oraz sprasowuje mieszankę betonową. Powstałe kostki cechują się dużą odpornością na warunki atmosferyczne oraz czynniki mechaniczne. Dobrze wykonana jest wytrzymała, nie podda się pod wpływem dużych obciążeń oraz nie zniszczy jej mróz.

Od czego zacząć planowanie inwestycji ułożenia kostki brukowej:

1. Zacznij od projektu

Wiele firm produkujących kostkę brukową oferuje projekt nawierzchni w cenie kostki brukowej, należy zapytać sprzedawcy o możliwość wykonania oraz warunki wykonania takiego projektu ponieważ często jest on obostrzony dodatkowymi wymogami (rodzaj kostki, ilość metrów kwadratowych).  Wykonanie projektu jest bardzo pomocne zwłaszcza jeżeli planujemy wzory, łuki, alejki, opaski oraz łączenia kolorów i wzorów kostki. Projekt pomaga nam w precyzyjnym obliczeniu wymaganej ilości kostki, palisad, obrzeży (uwaga należy uwzględnić nadwyżkę potrzebną na docinanie kostki). Projekt bardzo ułatwia wykonanie zamierzonego wzoru i zamierzonego efektu.
Tak wykonany projekt służy nie tylko do wykonania wzoru z kostki, ale zaplanowane w nim są również szlaki komunikacyjne, wymagane grubości kostki zależne od przeznaczenia, kierunki spadków nawierzchni umożliwiające spływ wody, zaplanować wymagane wymiary i co mają łączyć wykostkowane nawierzchnie.
projekt ułożenia kostki
projekt ułożenia kostki

2. Podłoże !

Podłoże inaczej warstwa nośna, od prawidłowego wykonania zależy całość inwestycji, zaczynamy od:

Jak przygotować się do prac brukarskich? 2a) Korytkowanie. Usuwamy wierzchnią warstwę g

runtu o grubości od 20 do 50 cm – wysokośc wykopu zależy od przewidywanego obciążenia nawierzchni.Przy ścieżkach najczęściej stosuje się podbudowę grubości 10 – 20 cm, ale już w wypadku nawierzchni, po których będzie miał odbywać się ruch kołowy, powinno to być 25 – 50 cm. Dno wykopu czyścimy i zagęszczamy (ubijamy aby zapobiec osadzaniu się gruntu)

b) Niwelacja. Dokładne wyrównywanie dna jest bardzo ważne. Powinna zająć się tym ekipa z doświadczeniem i specjalistycznym sprzętem (tylko przy małej powierzchni robi się to ręcznie). Przy formowaniu dna wykopu należy uwzględnić docelowe spadki nawierzchni.

c) Podbudowa.  Robi się ją z tłucznia, żwiru, grysu lub pospółki (gdy grunt jest piaszczysty) lub z betonu (gdy jest gliniasty). Jej grubość trzeba dobrać do przyszłych obciążeń. Podbudowę z materiałów przepuszczających wodę układa się warstwami o grubości około 10 cm, każdą z nich zagęszczając i wyrównując.

Podsypka. To warstwa układana bezpośrednio pod kostką. Robi się ją z piasku albo drobnego grysu lub żwiru (do 4 mm). Grubość warstwy podsypki powinna wynosić od 3 do 5 cm.

Uwaga! Niezbyt gruba kostka, ułożona na bardzo twardym gruncie, wytrzyma duże obciążenia, i odwrotnie – nawierzchnia z grubej kostki, ułożona na źle utwardzonym gruncie, nie będzie wystarczająco trwała.

 

3. Wymagana grubość kostki

Pamiętaj że grubość kostki to nie tylko cena, ale też przeznaczenie nawierzchni, a więc w zależności od grubości zależy jak użytkujemy kostkę:
8cm – place, drogi, podjazdy, hale produkcyjne – wymagane na powierzchnie po których będą jeździć auta ciężarowe, wózki widłowe
6cm – podjazdy, podwórka, uliczki, place – dla ruchu aut osobowych przy niewielkim ruchu aut.

4cm – stosowane wyłącznie na tarasy, chodniki, ścieżki, altany – ruch pieszy.

 

4. Dobrze ułożona kostka

Nawet najlepsza kostka nie wystarczy, by zapewnić nawierzchni trwałość i ładny wygląd. Trzeba ją jeszcze ułożyć bez błędów. Bardzo

Jak przygotować się do prac brukarskich? 3istotne jest więc, aby wybrać sprawdzonego brukarza. Jeżeli firma sprzedająca kostki ma swoją ekipę albo rekomenduje certyfikowanych fachowców – zawsze warto skorzystać z ich usług.

Prace zaczyna się od obramowania nawierzchni. Jego rodzaj również dobiera się zależnie od przeznaczenia nawierzchni; przy tych pod ciężkie samochody trzeba zastosować krawężniki osadzone na ławach betonowych, przy ścieżkach wystarczą obrzeża, palisady lub brzegówka (szeroka betonowa wylewka, na której układa się 1-2 rzędy kostki, a pozostałą jej część przysypuje ziemią i wysiewa trawę).

Kostkę należy kłaść tak, by jej górna powierzchnia znalazła się około 1 cm powyżej docelowego poziomu (osiądzie, kiedy na koniec prac będzie ubijana).

Uwaga! Kostkę zawsze należy układać od czoła (to znaczy od krawędzi do środka), tak, by brukarz stał na już ułożonej nawierzchni, a nie na podsypce, gdyż mógłby ją zniszczyć). Trzeba też mieszać kostki z kilku różnych palet – pozwoli to równomiernie rozłożyć elementy różniące się odcieniem.

Ważne, żeby pomiędzy poszczególnymi kostkami zostawić kilkumilimetrowe odstępy (cały czas kontrolując ich szerokość), które później zostaną wypełnione piaskiem. Po dokładnym zamieceniu ułożonej nawierzchni, trzeba ją utwardzić wibratorem płytowym z gumową stopą (żeby nie uszkodzić kostek).

Wykwity i wady kostki

Może się zdarzyć, że nawet jeśli kupiliśmy dobrą jakościowo kostkę i zatrudniliśmy do jej ułożenia doświadczoną ekipę, ostateczny efekt nie będzie taki do końca taki, jakiego byśmy oczekiwali.

Jak przygotować się do prac brukarskich? 4Wielu inwestorów skarży się na jasnoszare plamy czy naloty, które pojawiają się na powierzchni nowych kostek (szczególnie widoczne jest to na kostce w ciemnym kolorze). Są to wykwity wapienne, których powstanie jest zjawiskiem całkowicie naturalnym – to efekt rozpuszczania niezwiązanego w produkcji wapnia przez wnikającą w głąb betonu wodę deszczową. Łączy się on z dwu-tlenkiem węgla z powietrza i tworzy wapienny osad.

Na powierzchniach odkrytych osad taki zniknie sam po roku, a najdalej po trzech latach – zostanie spłukany przez deszcz i starty podczas użytkowania nawierzchni. Z kostki ułożonej pod zadaszeniem można próbować usunąć go chemicznie, preparatami do czyszczenia nawierzchni betonowych. Środki te usuwają też resztki smarów, olejów, a nawet zaprawy murarskiej, należy jednak używać ich ostrożnie, sprawdzając najpierw ich działanie na niewielkiej, mało widocznej powierzchni. Powstawanie wykwitów można ograniczyć, impregnując powierzchnię kostek – zabezpiecza je to przed wnikaniem wody i zabrudzeniem.

Nie ma technicznej możliwości całkowitego wyeliminowania wykwitów (choć dzięki stosowaniu w czasie produkcji procesu hydrofobizacji, ryzyko ich występowania zostało ograniczone); są one wynikiem naturalnych procesów fizycznych, więc nie podlegają reklamacji.

Wady kostki, które można reklamować, to wyszczerbione krawędzie (oczywiście, nie dotyczy to kostek postarzanych, fabrycznie obijanych), spękania, wyraźne przebarwienia i brudne plamy. Jednak uwaga – reklamacja kostek już wbudowanych jest bardzo trudna, albo wręcz niemożliwa. Dlatego należy je dokładnie obejrzeć, zanim zacznie się układanie nawierzchni.

źródło http://ladnydom.pl

Aby wykonać projekt zakupić kruszywo, kostkę brukową, znaleźć dobrego wykonawcę.

Mamy to czego szukasz, konkurencyjne ceny, dogodne terminy.

Zadzwoń 668 183 141 lub 12 251 47 06