Kostka brukowa sposobem na tajemniczy ogród!

Kostka brukowa sposobem na tajemniczy ogród!

Piękny i zadbany ogród, z wijącymi się alejkami i estetycznym podjazdem, jest wizytówką naszego domu. To on stanowi również zaciszną oazę i miejsce błogiego odpoczynku. Dlatego też warto jest poświęcić mu szczególną uwagę i zadbać o perfekcyjny wygląd i harmonijną aranżację. Kilka cennych porad udziela firma Polbruk.

Do wyboru, do koloru
Wybór nawierzchni, będący z reguły decyzją na wiele lat, musi być starannie przemyślany, a struktura, rodzaj i kolorystyka kostek powinna być dopasowana do stylistyki całej posesji. Oferowane na rynku produkty zachwycają różnorodną fakturą, kształtami i bogatą paletą kolorów, dając możliwość wybrania tej idealnej. W rustykalnych kompozycjach, czy w otoczeniu zabytkowej architektury najlepiej sprawdzą się kostki postarzane, przypominające klasyczny starobruk. Podkreślają one charakter miejsc naznaczonych duchem czasu.

Do minimalistycznych aranżacji pasują z kolei te o geometrycznych kształtach i nieco większym rozmiarze. Ich prosta forma i jednobarwna kolorystyka dobrze współgra z nowoczesnymi budynkami. We własnym ogrodzie możemy również stworzyć egzotyczny raj, wykorzystując do tego kostki w ciepłych, barwnych melanżach lub te imitujące kształtem i strukturą naturalny kamień – piaskowiec, czy granit. Dobrym sposobem na ozdobienie posesji jest zastąpienie prostych alejek, krętymi ścieżkami i ciekawymi wzorami. Wykorzystać do tego możemy kostki trapezowe, umożliwiające budowę łuków i kół.

Równie ważny, co kolor i kształt kostki, jest także jej rozmiar i grubość. Wybierając jej wielkość należy wziąć pod uwagę rozmiar wykładanej powierzchni – na wąskich ścieżkach sprawdzą się niewielkie elementy, które wyeliminują konieczność docinania, natomiast na tarasy najlepsze będą duże płyty. Grubość z kolei dobieramy ze względu na przeznaczenie – do mniej obciążonych nawierzchni 4-6 cm, a do miejsc narażonych na duży ruch 6-8 cm.

Odpowiednia pielęgnacja to podstawa
Nawierzchnie wyłożone kostką brukową są nieustannie narażone na wpływ szkodliwych czynników – zmienne warunki pogodowe, intensywne użytkowanie, a także zaplamienia, działanie mikroorganizmów, czy zachwaszczanie. Wszystkie te elementy wpływają na wygląd i trwałość kostki, dlatego też warto jest pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Regularne zamiatanie oraz mycie to podstawowe i konieczne zabiegi pielęgnacyjne. Zaleca się również minimum 2-3 razy w roku dokładnie zmycie całej nawierzchni przy pomocy myjki ciśnieniowej, co pomaga wyczyścić trudnodostępne miejsca i zagłębienia oraz pozbyć się, pokrywających wierzchnią warstwę kostki, zielonych porostów.

W przypadku usuwania trudnych zabrudzeń, takich, jak plamy z tłuszczu, czy oleju silnikowego, musimy być ostrożni, gdyż silne środki chemiczne lub mechaniczne zeskrobywanie, mogą spowodować odbarwienia i naruszyć strukturę kostki. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z producentem i wykorzystać zalecane preparaty. Chwasty wrastające w szczeliny pomiędzy kostkami również nie przysparzają uroku naszej nawierzchni. Ich usuwanie nie jest jednak zadaniem prostym. Powinno się unikać ręcznego wyrywania roślin, ponieważ może to spowodować poluzowanie poszczególnych kostek, a w rezultacie destabilizację całej nawierzchni.

Zdecydowanie łatwiejszym i bezpieczniejszym sposobem jest odchwaszczanie przy pomocy profesjonalnych preparatów chwastobójczych, które nanosimy spryskiwaczem lub przy użyciu specjalnego mazaka. Kiedy już nasze ścieżki i alejki lśnią czystością dobrze jest zabezpieczyć ich nieskazitelny wygląd specjalnymi preparatami do impregnacji betonowych kostek. Czynność ta zapobiega wchłanianiu wody oraz płynnych zanieczyszczeń, wpływając pozytywnie na trwałość materiału oraz podnosząc jego odporność na zarysowania i ścieranie.

Nawierzchnia wokół domu pełni dwie ważne funkcje- dekoracyjną oraz stricte użytkową. Podjazd, czy alejki powinny być stabilne i estetyczne przez wiele lat, niezależnie od pory roku. Ostateczny efekt zależy jednak od właściwej aranżacji i odpowiedniej pielęgnacji.

Źródło