Koszyk
gray concrete pavements

Jak wybrać kostkę brukową?

Wybór kostki brukowej zależy od kilku czynników:

  1. Rodzaj materiału: Najbardziej powszechne kostki brukowe to kostka z betonu – niedroga, odporna na długotrwałe użytkowanie i działanie czynników zewnętrznych. Istnieją również kostki z kamieni naturalnych, płyty ceramiczne.
  2. Rozmiar kostki: Na dużych powierzchniach najlepiej prezentują się większe kostki brukowe lub płyty, natomiast tam gdzie przestrzeń jest ograniczona i bardziej skomplikowana (kręte ścieżki) lepiej wybrać kostkę drobniejszą. Na tarasy możliwe są również do zakupu duże płyty np. 80×80 lub 60×60.
  3. Wzory i kolory: Graficzne wzory ułożone z kostek brukowych najlepiej będą prezentowały się na dużej przestrzeni, gdzie nie tylko wzbogacą kompozycję, ale też urozmaicą przestrzeń.
    Dostępne są kostki jednokolorowe, melanże kolorów, kostki płukane, kostki strukturalne.
  4. Funkcjonalność: Na przykład łatwość utrzymania jej w czystości. Pamiętaj że kostki chropowate, płukane nie sprawdzą się tak dobrze na podjazdach ze zjazdów dróg gruntowych.
  5. Wytrzymałość na obciążenia: Kostka brukowa, która znajduje się na ogrodowej ścieżce, nie będzie wystawiana na duże obciążenia, natomiast kostka pod auta powinna mieć minimum 6cm a pod auta ciężarowe lub na drogi o dużym natężeniu nawet 8cm.

Pamiętaj, że wybór kostki brukowej powinien być dostosowany do Twoich potrzeb i upodobań. Dobrze jest również skonsultować swój wybór z doświadczonym sprzedawcą, który pomoże Ci dopasować kostkę do rodzaju i intensywności ruchu, a także do zabudowy i jej otoczenia.